silo

Pojďte se zapojit do diskuse o budoucnosti Automatických mlýnů! Sbíráme vaše podněty, nápady, vize.
Napište nám, co konkrétního by podle Vás v Mlýnech mělo být, abyste se tam rádi vraceli a aby se z nich stal živý, tvůrčí a funkční prostor. Jaké využití by mělo smysl pro obyvatele a návštěvníky Pardubic?

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Nápad

p5

–001–
Jméno:

Část mlýnů pronajímat hlučným hudebním skupinám, část pro nenáročné turisty k přespání a jako učební dílny pro veřejnost.

p5

–002–
Jméno:

Mlýny budou kulturní centrum (kino, divadlo, bl. trhy, akce)!

p5

–003–
Jméno: Vojta

  • ateliéry pro rezidenční pobyty umělců (včetně několika apartmánů – můžou se pronajímat i turistům jako něco supr extra)
  • kulečníková herna v silu – nevyžaduje denní světlo
  • kavárna, restaurace – dole otevřená na nábřeží

p5

–004–
Jméno: Vlasta Ištoková

Uvítala bych, kdyby, pokud se tedy nenajde investor, který by pokračoval v mletí, staly místem pro všechny. Mlýny jsou umístěny v dobré lokalitě, nejsou moc daleko od centra a projekt Mlýny by mohl a měl být propojen i s lokalitou parku na Špici. Při uvažované revitalizaci parku na Špici by se mělo počítat a uvažovat i s včleněním areálu mlýnů do tohoto projektu a vytvořit z něj další místo, kam by lidé přišli kvůli něčemu. Areál mlýnů by se mohl propojit a zprůchodnit a tvořit tak vstup do parku na Špici. Měl by být místem, kde by se lidi při cestě do nebo z parku zastavili. Areál mlýnů by mohl sloužit jako společensko-kulturně-naučno-sportovní centrum.

V období jara, léta, podzimu (pokud by se nenainstalovalo topení v interiériech) by se do mlýnů mohla rozšířit činnost místních, nebo hostujících divadel. Divadlo 29 i divadlo Exil se tísní v malinkých prostorech a věřím tomu, že by návštěvníci uvítali u některých představení víc místa, aby se tam dostali všichni, kteří chtějí jít na dané představení.

V mlýnech by se mohli pořádat různé workshopy, např. naučné pro školáky a studenty, taneční, pohybové, hudební apod. Mohli by se tam pořádat workshopy ručních prací pro dívky, ženy a děti, kde by mohli zároveň probrat své starosti. Věřím tomu, že v Pardubicích je spousta maminek a žen, které by uvítaly jít takto někam s dětmi a mohly se odreagovat.   Byly by tam samozřejmě i hrací prvky pro děti, stejně jako v parku na Špici. Nebo by se tam pořádali akce, kde by mohli přijít páry a na chvilku svěřit své děti v hracím koutku, aby se mohli společně na něco podívat, něco spolu vytvořit, spolu si zatančit apod. Zadní část areálu, původně sklad, je jako stvořený pro pohybové a sportovní aktivity. Za dobrého počasí by v areálu mlýnů, např. minimálně každý druhý víkend, mohla být kulturní akce, která by taky mohla být propojena s parkem na Špici. Je to klidnější zóna, takže by to nemuselo být ani rušivé pro sousední obyvatele.

Mlýny by se měli propojit s pravým nábřežím Chrudimky. Líbil se mi návrh jednoho ze studentů při architektonické výstavě v mlýnech, kde v návrhu bylo nábřeží zpřístupněno a upraveno. Mohli bychom si vzít příklad z Hradce Králové, kde vydláždili břehy Labe, lidi se tam mohou projít nebo rybáři chytat ryby. Na břehu bych udělala schody, kde by mohli lidi sedět a jít k vodě. V létě by tam byly zakotveny lodičky, nebo šlapadla, na kterých by se dalo projet. Aspoň by to tam ožilo.

Pokud by se např. znovu opravdu uvažovalo o přemístění letního kina, kino by mohlo být v prostorech mlýnů, i z důvodu, který jsem teď uvedla, že místo by nebylo až tak rušivé pro sousedy. Případně by letní kino mohlo být v parku na Špici. Určitě by tam měla být hospůdka, kde by se lidi zastavili na lehké občerstvení, domácí koláč, dobrou kávu, čokoládu, víno, pivo…. V hospůdce, nebo někde v interiéru by mohlo být místo, kde by se daly v klidu pročíst noviny nebo knihy. V létě by určitě neměla chybět výborná točená zmrzlina. Příležitostně by se tam mohli konat i trhy nebo burzy, jak tomu bylo v průběhu Kulturních mlýnů. Jednu část interiéru mlýnů bych ponechala jako muzeum mlýnů, např. u toboganu, kde by byli vystaveny i původní mlecí stroje a fotografie mlýnů z různých období, příp. i s kronikou, aby si město i po 100 letech mohlo připomenout, že tady mlýny opravdu stály a co se v nich původně dělalo. Mlýny by mohly být dalším místem zastavení pro historické povídání a exkurze po městě. Interiéry by mohli sloužit i pro výstavy prací studentů, prací z workshopů, zajímavých fotek a obrazů apod.

Každý rok bych v Mlýnech pořádala festival netradičního umění, nebo dle libosti, návrhů a nápadů. Myslím, že mlýny a okolí by mohli být místem, kde by město žilo a které by mohlo přitáhnout lidi, a to nejen v průběhu Velké Pardubické a podobných slavností, ale v průběhu celého roku. Město a jeho místa by mělo být městem pro lidi, nejen pro slavnosti. V jiných krajinách žijí města i v průběhu roku, na náměstích jsou koncerty místních kapel, místní ovocnáři a zelináři prodávají zeleninu a ovoce, ryby apod., to, co doma vyrobili. Parky jsou plné lidí, tak proč ne Pardubice?

Další možnost je z části nabídnout určité prostory jako kanceláře nebo malé dílny pro firmy.

p5

–005–
Jméno: Marián Fůsek

Zkušebny pro kapely by byly super. Nějaké místnosti by mohly být určené pro výstavy. V suterénu bazén pro skatebaording. HUB?

p5

–006–
Jméno: Jindřich Pouska

Při čtení “ Automatické mlýny v Pardubicích ukončily po 101 letech provoz, který už nebude obnoven.“ Srdce zabolí a je člověku tak nějak divně po těle. Jsem totiž vyučený mlynář ( vyučen nedaleko Pardubic v Janderově v roce 1963–1966 ) Jinak majitel malého mlýna, jako čtvrtá generace Pousků, kde byl provoz ukončen 31. 12. 1958 ( což bylo v rámci modernizace velkých mlýnů ). Ale rušení velkých mlýnů jako jsou oba Plzeňské, Krnovský, Pardubické a řada dalších je velký nesmysl, což se jednou negativně projeví !!! S pozdravem mlynář v důchodu Jindřich Pouska

p5

–007–
Jméno: Tom

Mlýny určitě nebourat. Žádný přístav, žádné přehnané rekonstrukce, žádne sci-fi. Prostory bych finančně nenáročně opravil, aby vnitřní prostory byly vhodné pro případné vernisáže,výstavy apod. Nejsem žádný umělec, jsem sportovec a i přesto mě tu chybí nějaké takové centrum, kam by zavítali jak mladí, tak třeba i senioři. Upravil bych bránu, povrch nádvoří, možná nějaké lavičky a pořádal bych zde třeba i nějaké menší koncerty, akce pro děti apod. Třeba i nějaké vystoupení škol, uměleckých škol, venkovní divadlo, třeba i letní kino. Uvnitř v areálu upravené prostory na výstavy apod. Dát prostor třeba i amatérům .Měli by zde možnost ukázat své výtvory, fotografie apod. Jak už tu někdo psal, mohly by zde být i zkušebny pro hudebníky. Dále v areálu postavit nějaké občerstvení, kde by návštěvníci mohli v klidu poklábosit. V Některé z budov by mohla být třeba i posilovna. Prostě areál pro trávení volného času. Pro inspiraci přikládám odkaz, kde se mi líbí hlavně povrch na zemi a na jedné fotce je pěkně vidět část budovy podobající se povrchu zdi Mlýnů. http://www.designmagazin.cz/architektura/40728-kodan-ma-nove-unikatni-zabavni-namesti-superkilen.html

p5

–008–
Jméno: Kateřina

Určitě bych uvítala multifunkční kulturní centrum: pořádání koncertů, divadelních představení a výstav – ale nejen laicky pasivní akce. Mohli by se zde konat různé workshopy, díly, přednášky, městská shromáždění apod. – centrum by mohlo fungovat i jako určitá forma vzdělávací instituce. Líbí se mi i nápad o propojení areálu mlýnů s parkem Na Špici, kde by mohlo být i sportovní vyžití. Součástí by mohl být i hostel, kavárna nebo bar.)

p5

–009–
Jméno: Vojta Kočí

Prostor Mlýnů by se mohl snadno využívat pro rozličné kulturní akce s netradičním námětem (jak se úspěšně dařilo v září 2013)…
Prostor je dle mého mínění jako stvořený pro umělecké akce, workshopy. Dále mě napadá například vnitřní i vnější mapping, který u nás není moc obvyklý a mohl by nalákat širší veřejnost, schopných a obětavých animátorů snad máme v republice dostatek. Ve spojení s nenahraditelnou atmosférou mlýnů by šlo jistě o nenahraditelný požitek…p5

–010–
Jméno: Jan Petrů

Svůj nápad jsem shnul na svém blogu:
http://www.machinegun.cz/o-automatickych-mlynech-v-pardubicich

p5

–011–
Jméno: Vít Kopecký

Ideální prostor pro cca 4–5 tříd školy s montessori výukou. Škola se tísní v polabinách a hledá kam se rozšířit. A ještě by zbylo místo pro další využití mlýnů…

p5

–012–
Jméno: Tomáš Langr

Ve mlýně můžeme pořádat amatérská divadla, koncerty okrajových žánrů, pohádky, velké orchestry, divadelní happeningy, tvůrčí dílny…Mlýn je významná památka a musí být denně otevřen všem lidem. Město Pardubice i kraje musí svým grantem přispět na provoz těchto aktivit.

Tomáš Langr – ředitel Dobrého divadla / www.dobredivadlo.cz

p5

–013–
Jméno: Kristýna Hypšová

Mám trochu kacířský „hurá“ nápad. Do 30. června je možné žádat ve 24. výzvě Integrovaného operačního programu na dotaci určenou k využití potenciálu kulturního dědictví vyhlašované Ministerstvem pro místní rozvoj – odkaz

Spodní hranice dotace je 30mil korun, horní 200. V této částce by se dal pořídit nákup areálu za 40mil, jemuž se město tak urputně brání. Nebo spíš přistupuje k nabídce současného vlastníka liknavě. Co Vy na to? Žádat mohou obce, příspěvkové organizace i zájmová sdružení. Tyto peníze jsou (zdá se) ještě z období 2007- 2013 a ministerstvo je nutně potřebuje vyčerpat. Tak proč ne na něco, co má smysl. Otázka je, zda se toho někdo ujme. Nebo možná už o tom víte a mlátím zde v Silu prázdnou slámu. Ale líná huba, znáte to… Moc Vám fandím a ráda pomůžu, bude-li jak. Srdečně zdravím Kristýna Hypšová

p5

–014–
Jméno: Arne Farin

Ať tam zůstanou mlýny. To by nešlo?

p5

–015–
Jméno: Tom Tom

Rekonstrukce ala Galerie Šantovka v Olomouci?

p5

–016–
Jméno: Alča

Pročítala jsem si návrhy na využití mlýnů a mysím, že to co v Pardubicích opravdu chybí je velké naučné hrací centrum pro děti. Místo, kam mohou rodiče zajít s dětmi od malinkatých cvrčků po skoro dospělý a kde se mohou zábavnou formou něco naučit.

Myslím tím zmenčené modely jak se vyrábí právě třeba mouka, elektřina ve vodních elektrárnách, hraní s vodou, různé skluzavky, hrady, bludiště… Vše co by se líbilo dětem, a kam by se s nimi dalo zajít když je zima, venku hnusně, anebo naopak tak vedro, že potřebujete se někam schovat. Dotace by se na to sehnali a více patrová budova by byla absolutně perfektní. A sklady? Rozhodně předělat na kryté parkoviště pro auta a kola, úschovny pro kočátky. Výukové sály pro školy? No ty by nesměli chybět.

p5

–017–
Jméno: Nadik

Jelikož není kam v Pardubicích vyrazit s dětmi zejména za nepříznivého počasí, tak bych se přimlouvala za zřízení nějakého technicko-naučného parku př. po vzoru IQ landie v Liberci či obdobných technických parků v Plzni či Ostravě. Myslím, že to by udělalo radost hodně lidem a rádi by se sem vraceli (do Liberce apod. je to opravdu docela daleko). Navíc si v této technické budově takovouto expozici docela dobře dovedu představit, vždyť by tam mohla být i část věnována mletí mouky atd.

p5

30
Čvn 2013
PUBLIKOVAL

Komentáře nejsou povoleny.